Offering you a complete choice of products which include clionasterol powder, smilax china extract powder, salix tetrasperma extract powder, cobamamide powder, hamamelis extract powder and momordica charantia extract powder.











₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Form of Extract | Powder |
| Form | Powder |
| Quality Grade | Food Grade |
| Active Ingredient Content | 95% |
| Extraction Ratio | 10:1 |
| Solubility | Water Soluble |
| Certification | ISO, FSSAI |
| Shelf Life | 36 months |
| Packaging Type | Bag |
| CAS Number | 83-47-6 |
We AM NUTRATECH are Clionasterol Extract Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) 2) Ready Stocks
3) 3) Instant Delivery
4) 4) All Quantities available
5) 5) Lab Tested International Quality














₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Brand | Smilax China Extract Powder |
| CAS Number | 90131-09-2 |
| Packaging Type. | Bag |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
| Purity | 100% |
| Form. | Powder |
We AM NUTRATECH are Smilax China Extract Powder Importers / Suppliers / Manufacturers, Traders in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality














₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Brand | Salix Tetrasperma Extract Powder |
| Packaging Type. | Bag |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
| CAS Number | 84082-82-6 |
| Form. | Powder |
| Purity | 100% |
We AM NUTRATECH are Salix Tetrasperma Extract Powder Importers / Suppliers / Manufacturers, Traders in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality










₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade Standard | Food |
| Assay Purity | ≥98% |
| Form | Powder |
| Solubility | Water soluble |
| Shelf Life | 36 months |
| Certification | FSSAI, ISO |
| Country Of Origin | India |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
| Packaging Type | Bag |
| CAS Number | 13870-90-1 |
We AM NUTRATECH are Cobamamide Extract Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality










₹ 100 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Gram |
| Form | Powder |
| Solubility | Water soluble |
| Certification | FSSAI, ISO |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS Number | 84696-19-5 |
| Purity | 100% |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
We AM NUTRATECH are Hamamelis Extract Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) 2) Ready Stocks
3) 3) Instant Delivery
4) 4) All Quantities available
5) 5) Lab Tested International Quality














₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
| Packaging Type | Bag |
| Dried | Yes |
| Form | Powder |
| Scientific Name | Momordica Charantia L |
| CAS Number | 93333-80-3 |
| Purity | 100% |
We AM NUTRATECH are Momordica Charantia Extract Powder Importers / Suppliers / Manufacturers, Traders in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality













₹ 150 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 36 Months |
| Product Type | Serenoa Repens Extract Powder |
| Purity | 100% |
| CAS Number | 84604-15-9 |
| Place Of Origin | India |
| Model Name/Number | Serenoa-Repens-Extract-Powder |
| Brand | Serenoa Repens Extract Powder |
We AM NUTRATECH are Serenoa Repens Extract Powder Importers / Suppliers / Manufacturers, Traders in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality










₹ 100 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Gram |
| Form | Powder |
| Solubility | Water soluble |
| Certification | ISO, FSSAI |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS Number | 24880-43-1 |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
| Packaging Type | Bag |
| Purity | 100% |
We AM NUTRATECH are Kanna Extract Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) 2) Ready Stocks
3) 3) Instant Delivery
4) 4) All Quantities available
5) 5) Lab Tested International Quality










₹ 100 / GramGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Gram |
| Form | Powder |
| Solubility | Water soluble |
| Certification | ISO, FSSAI |
| Shelf Life | 36 months |
| Purity | 100% |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
We AM NUTRATECH are Lactitol Extract Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) 2) Ready Stocks
3) 3) Instant Delivery
4) 4) All Quantities available
5) 5) Lab Tested International Quality
Nittin Gupta (Manager)
A M Nutratech Private Limited
B20, Wazirpur Industrial Area, Ashok Vihar, New Delhi - 110052, Delhi, India







