Our range of products include soy tripeptide powder, salvadora persica extract powder, taxifolin powder, bellis perennis extract powder, panax notoginseng powder and selenium monnieri powder.












₹ 300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Isoflavone Content | 90% |
| Grade | Extra Pure |
| Extraction Type | Natural extract |
| Pack Size | 1kg to 25kg |
| Form | Powder |
| Diet Preference | Veg |
| Assay Method | HPLC |
| GMO Status | Non GMO |
| Certification | ISO, FSSAI |
| Packaging Type | Bag |
We AM NUTRATECH are Soy Tripeptide Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality













₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Brand | Salvadora Persica Extract Powder |
| CAS Number | 68990-09-0 |
| Packaging Type. | Bag |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
| Purity | 100% |
| Form. | Powder |
We AM NUTRATECH are Salvadora Persica Extract Powder Importers / Suppliers / Manufacturers, Traders in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality










₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Form of Extract | Powder |
| Botanical Name | Larix Sibirica |
| Quality Grade | Standard Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Solubility | Water Soluble |
| Shelf Life | 3 Years |
| Assay Percentage | 98% |
| Color | White |
| Packaging Size | 1kg to 25kg |
We AM NUTRATECH are Taxifolin Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality











₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Form | Powder |
| Plant Part Used | Flower |
| Solubility | Water soluble |
| Purity | 100% |
| Packaging Size | 1 kg |
| Shelf Life | 36 months |
| CAS Number | Bellis Perennis Extract Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size. | 1kg to 25kg |
We AM NUTRATECH are Bellis Perennis Extract Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) 2) Ready Stocks
3) 3) Instant Delivery
4) 4) All Quantities available
5) 5) Lab Tested International Quality













₹ 500 / KgGet Latest Price
| Packaging Size | 1 & 25 Kg |
| Brand | AM Nutra |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |










₹ 200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Se Content | ≥99% |
| Assay Marker | Bacosides |
| Grade Standard | Nutraceutical Grade |
| Appearance | Red Powder |
| Part Used | Dried Roots and Lower Stems |
| Particle Size | <10 µm |
| Form | Powder |
| Application | Nutraceutical |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Type | Bag |
We AM NUTRATECH are Selenium Monnieri Extract Powder Manufacturers in India providing at Lowest Prices.
Customers invited from Delhi, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Chhattisgarh, Goa, Gujarat, Haryana, Hilmachal Pradesh, Jammu & Kashmir, Jharkhand, Karnataka, Kerala, Madhya Pradesh, Maharashtra, Odisha, Punjab, Rajasthan, Tamil Nadu, Telangana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal, Assam, Sikkim, Meghalaya, Mizoram, Tripura & all over India.
Our USP:
1) Lowest Rates in India
2) Ready Stocks
3) Instant Delivery
4) All Quantities available
5) Lab Tested International Quality
Nittin Gupta (Manager)
A M Nutratech Private Limited
B20, Wazirpur Industrial Area, Ashok Vihar, New Delhi - 110052, Delhi, India




